Závěrečná forma

Šou-š' - čínsky 收勢 (pchin-jin: Shōushì) se dá přeložit jako "zastavený pohyb", nebo "přijímající forma".
 
První znak 收 šou znamená: zastavit, odložit, ale také sbírat, přijmout. - Pozor: nezaměňovat s pojmem "ruka" šou - čínsky 手 (Shǒu)
Druhý znak 勢 š' znamená pohyb, směr nebo i vzhled či gesto. 
 
Někdy se tato forma nazývá též che-š' - čínsky 合式 (pchin-jin: Héshì), což se dá přeložit buďto jako "uzavírající forma" nebo "spojující forma".
 
Poslední pohyb ve všech sestavách se nazývá právě šou-š' nebo che-š', protože na jednu stranu se při něm zastavuje naše cvičení, na druhou stranu v něm odkládáme či sbíráme energii do spodního tan-tchienu, zároveň se tím uzavírá celé cvičení a také se spojujeme s Tao. To všechno je shrnuto do pojmu šou-š'.
 

Během pohybu pažemi se nezaklánějte tělem dozadu, stůjte stabilně v lehkém přísedu tak, aby vaše ramena zůstala kolmo nad kyčlemi a vaše kolena zůstala nad nárty. Cvičte soustředěně, tak jako v ostatních figurách!

Snažte se cvičit co nejuvolněněji, nechceme skončit rychle a s napětím, ale spíše relaxovat. Proto cvičte pomalu a plynule.

Až si pohyb dostatečně nastudujete a procvičíte můžete pokračovat na SHRNUTÍ základních pokynů pro cvičení, nebo se vrátit ZPĚT na začátek sestavy.

 

 

Česká asociace taijiquan

Vytvořeno službou Webnode