Divoký kůň

Jie-ma fen-cung - čínsky 野馬分鬃 (pchin-jin: Yěmǎ fēnzōng) se dá přeložit jako "rozčesávání hřívy divokého koně", nebo "rozdělení hřívy mustanga".
 
První dva znaky 野馬 jie-ma znamenají divoký kůň, případně volně se potulující kůň, mustang.
Druhé dva znaky 分鬃 fen-cung znamenají rozčesat koňskou hřívu (fen - je doslova rozdělit na části, oddělit od sebe).
 
Při tomto pohybu jde jedna ruka směrem dolů a druhá nahoru před naše tělo tak, jako bychom chtěli něco rozdělit, roztrhnout nebo od sebe oddělit. Pokud jste někdy česali hřívu nějakému neklidnému koni, víte, že i když ho přivážete, musíte ho jednou rukou přidržovat a uklidňovat, zatímco ho druhou češete nebo hřebelcujete. Pohyb jie-ma skutečně připomíná pozici při této činnosti.
 


Při cvičení jie-ma si dávejte pozor na to, abyste srovnali chodidlo i koleno přední nohy se směrem, kam se díváte. Vaše chodidla míří stejným směrem jako prsty vašich rukou. Zatímco dlaň horní ruky míří nahoru, dlaň spodní ruky má být otočená směrem k zemi.
 
Během pohybu pažemi v přípravné fázi nezvedejte loket horní paže výše než je dlaň. Nezaklánějte se, snažte se udržovat stabilní pozici po celou dobu. Při vykročení nezvedejte nohu vysoko.
 
Snažte se cvičit co nejuvolněněji, bez zbytečné svalové tenze, neučíme se posilovat svaly, ale spíše relaxovat. Pokuste se zkoordinovat pohyb obou paží.
 
Až si pohyb dostatečně nastudujete a procvičíte můžete pokračovat na DALŠÍ figuru nebo se vrátit ZPĚT na celou sestavu.
 
 
 
 

 

Česká asociace taijiquan

Vytvořeno službou Webnode